Úgy tűnik, az EKB-nak sikerült kellő mértékben ráijeszteni a befektetőkre, hogy azok gyorsan elkezdjék lezárni az euró erősödésére játszó pozícióikat. Mivel még nem szélsőséges az eurótól való elfordulás, a nyári hónapokban könnyen folytatódhat a deviza gyengülése.

Érdekes volt látni az elmúlt hetekben, hogy a nagy német exportőrök közül többen is hangot adtak az erős euró miatti nemtetszésüknek az első negyedéves gyorsjelentésükben. A feltörekvő országok felé való kitettségük és az ottani devizagyengülések miatt sokaknak egyre bántóbbá vált az euró ereje, ami valószínű csak még inkább ráerősített a háttérben a gyengébb euró érdekében minden bizonnyal gőzerővel zajló lobbitevékenységre.

Látszólag a segélykiáltások eljutottak az EKB-hoz, hiszen az elnök az elmúlt hetekben határozott módon utalt újabb monetáris lazításra, ha az euró tovább erősödne. Elég erős verbális intervenciót hajtottak végre, ami korábban az eurózóna perifériás kötvényhozamainak leszorításában egyszer már bevált. És eddig úgy tűnik, hogy végre az eurót is sikerült megfogniuk, az árfolyam ugyanis azóta látványos gyengülésbe kezdett.

Az erősödésre játszó pozíciókat csukni kezdték a piacon, és már elkezdték felvenni a deviza gyengülésére játszó irányokat is, ebben a folyamatban azonban még akár bőven lehet további kraft. Az euró elleni pozícionáltság ugyanis egyelőre nem látványosan szélsőséges, a jegybank szavai pedig úgy tűnik, most tényleg elérték a befektetők ingerküszöbét.

Szóval az euró gyengülhet tovább, persze az út göröngyösnek ígérkezik. Egyrészt a nagy amerikai kereskedelmi mérleg hiány, illetve például a látványos német többlet természetszerűleg is erősíti az eurót, másrészt pedig jövő héten kerül sor az EKB kamatdöntésére, ahol ha nem mutatkozik kellően elszántnak a jegybank, még akár kisebb-nagyobb megingást is hozhat ebben a most kialakuló gyengülő trendben.

6